Powieści obyczajowe

David Vann „Legenda o samobójstwie”

IMG_20180305_212640

Roy wyjeżdża w raz z ojcem na wyspę Sukkwan do domku letniskowego, na wyspie są sami i zostaną tam na cały rok. Po rozwodzie rodziców Jim rzadko widywał syna  i teraz pragnie nadrobić stracony czas. Kiedy docierają na wyspę czeka ich dużo wspólnej pracy. Po niespodziewanej wizycie niedźwiedzia , który niszczy wszystko i nocach gdy ojciec płacze i dziwnie się zachowuje Roy pragnie wrócić do swojego życia z mamą i siostrą. Wszystko pogarsza jeszcze wypadek ojca, który przez parę dni jest nieprzytomny. Roy wyjawia ojcu że chce wrócić, jednak zmienia zdanie widząc jak jego decyzja wpłynęła na ojca.  Jim wyjawia synowi, że tęskni za swoją drugą żoną,kiedy kobieta mówi Jimowi, że poznała kogoś innego mężczyznę się załamuje. Roy zastaje ojca z pistoletem w dłoni, Jim oddaje mu broń i wychodzi na spacer co doprowadza do tragedii.

Autor przedstawia dziwne relacje ojca z synem. Ojciec nie radzi sobie w życiu, nie umie rozmawiać ze swoim dzieckiem. Gdy stara się naprawić wspólne relacje nieświadomie doprowadza do nieszczęścia. Powieść składa się z trzech części, w pierwszej i ostatniej mamy odczucia chłopca po rozwodzie rodziców i po samobójstwie ojca,jak również dorosłego Roya, który poznaje kobietę przez, która rozpadło się małżeństwo jego rodziców. W drugiej części mamy ojca i syna i chęć naprawienia wspólnej relacji.

Powieść pełna smutku i żalu do siebie i do życia. Poruszająca, uświadamiająca co jest ważne w życiu. Wstrząsająca bardzo wciągająca świetna powieść.

POLECAM

Paula

Dziękujemy wydawnictwu PAUZA za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s